Про каміни

Основні види камінів для будинку і дачі

Каміни

Всі три види каміна — традиційний відкритий, закритий з системою повітряного обігріву і закритий з водяним «плащем» мають схожу конструкцію. Два останні каміни додатково оснащено пристроями, що дозволяють утилізувати тепло.

Відкритий камін

Відкритий камін - це традиційне джерело тепла. Відкриті каміни з давнини застосовувались для обігріву кухонь та кімнат відпочинку. Як правило, такі каміни були великими за розмірами та мали димар діаметром не менше 30 см, адже відкритий камін для ефективної роботи потребує сильної тяги та великої кількості повітря – близько 500 м3 в годину. Потужність таких камінів є низькою, бо більшість тепла втрачається через комин і лише 20 % залишається в приміщенні та постачається лише через відкритий отвір каміну. Відкритий камін, в якому розпалений вогонь, в жодному разі не можна залишати без нагляду.

Камін з чавунним вкладом (закритий)

Такі каміни призначені для опалювання приміщень. Чавунний вклад має конструкцію, яка дозволяє використовувати дров’яне паливо якомога ефективніше – дрова в середині можуть горіти від 2 до 6 годин, а в деяких вкладах і до 10 годин. За рахунок такої функції камін буде підтримувати температуру повітря в приміщеннях . Конструкція каміну запроектована таким чином, щоб знизу був доступ холодного повітря, а у верхній частині відбувався процес його нагрівання, і вже гаряче повітря через спеціальні решітки надходило у кімнати.

Камін з чавунним вкладом дозволяє використовувати близько 70% теплової енергії, що допомагає власникам економити на витратах на опалювання. Важливим є також питання безпеки, адже при наявності чавунного вкладу можна запалити в каміні та закривши двері вкладу і відкривши клапани впуску повітря, при потребі залишити його без нагляду.

Вбудована топка з водяним плащем

Вбудована топка з водяним плащем зовнішнім виглядом як правило не дуже відрізняється від звичайних, але має конструкційну особливість: її корпус зроблений в 2 шари, між якими і циркулює прогріта вода. Вона по трубах прямує до радіаторів опалювання. Якщо вверху каміна додатково зробити теплообмінник-змійовик, то з'явиться додаткова можливість нагрівати воду для побутових цілей. Її циркуляцію забезпечуватимуть спеціальні насоси.

Управляти роботою камінів з водяним плащем можна як вручну, підвищуючи або зменшуючи поступ повітря в топку, — так буде регулюватися інтенсивність горіння дрів. Насос зазвичай оснащений термостатом. Коли вода нагріється до потрібної температури, яка передбачена заздалегідь термостатом, насос автоматично включається і закачує її в систему водопостачання або опалювання.

Будівництво каміна

Все що потрібно знати перш ніж почати будувати камін на дачі або в будинку

Камін з відкритою топкою

Каміни

На каміні з відкритою топкою зупиняють свій вибір, якщо його хочуть використовувати не постійно, бо він як джерело тепла недостатній для кімнат і приміщень вище середньої площі: лише 20 відсотків енергії згорання дров перетвориться в тепло, а останнє відлітає "в трубу”. Через це в цьому типові камінів, на опалювання використовується в двоє більше дров, чим в їх побратимах із закритими топками. Для підтримки процесу горіння у відкритих топках необхідно багато повітря. Тому потрібно, щоб в кімнаті, де розташований камін, була хороша вентиляція. Подача повітря знизу, через колосники, забезпечує кращі умови горіння дрів. Експлуатація цих камінів не вимагає якого-небудь запозичення повітря з останніх кімнат. Відкрита топка пред'являє високі вимоги до пожежної безпеки. У ній не рекомендується залишати на ніч вугілля, а перед виходом з будинку вогонь краще погасити. Підлогу біля каміна з відкритою топкою необхідно викласти чимось негорючим — плиткою жерстю, декоративним каменем.Про килими і шкури забудьте. Для спокою можна звичайно встановити екран з дрібної сітки, але він не врятує від невеликих іскр.

Камін з закритою топкою

Такі каміни вибирають, якщо розраховують на нього що він служитиме додатковим постачальником тепла в кімнати. Схеми із закритою топкою краще і ефективніше витрачатимуть енергію згорання палива, їх коефіцієнт може досягати і 75 відсотків. Топки в них роблять з матеріалів, що добре нагромаджують тепло, вони стійкі до будь-якої температури і практично не іржавіють. Дверці із скла стійкого до вогню можуть витримати температуру +800 °С. Існує багато способів кріплення камінних дверець — як вертикально так і горизонтально.

Теплову потужність топки вибирають виходячи з наступного розрахунку: 1 кВт на 4 квадрати кімнати. Кубатура тієї кімнати, де ви хочете побудувати камін, не може бути менше 40-45 м3. За годину в топку повинно потрапляти не менше 10 м3 повітря на кожен розрахунковий кіловат потужності. Тобто камін в 5 кВт за годину споживатиме приблизно 50 м3 повітря, яке рекомендується підвести ззовні по повітреходу. Виходячи з проти-пожежних рекомендацій, біля топки встановлюють теплоізоляцію з мінвати з алюмінієвою фольгою.

У проміжку між зовнішньою ізоляцією і поверхнею каміна залишають зазор для вільного кругообігу повітря. Портал і зовнішній корпус безпосередньо над топкою роблять із стійких до вогню матеріалів — граніту, мрамору, цегли, або гіпсокартонних плит. Схема камінів із закритою топкою дозволяє використовувати тепло згорання для прогрівання інших приміщень. Теплопровідником може бути як вода так і повітря.

Оздоблення камінів

Каміни гранітні володіють відмінними естетичними властивостями. Колірна гамма гранітних каменів - досить широка, що дозволяє вибрати підходящий під інтер'єр колір. Так, однорідні червоні, сірі, чорні, а також яскраво-жовті, блакитні відтінки, властиві граніту. Часто зустрічаються кольорові граніти з вкрапленнями золота. Каміни граніт виконані в будь-якому кольорі легко поєднуються з декоруючих елементами приміщення.

Каміни з граніту мають також безліч переваг з точки зору функціональності. Їм властива висока міцність і термостійкість. Такі каміни стійкі також до механічним впливом і стирання, тому здатні прослужити кілька десятиліть, зберігаючи свій первозданний вигляд.

Граніт добре піддається обробці, тому можна легко втілити в декорі каміна різноманітні художні ідеї. Наприклад, гранітний камін, гранітні декоративні елементи і гранітна мозаїка на підлозі біля каміна створюють прекрасний вид каміна в цілому.